Gençler Neden uyuşturucu Kullanır?


Gençler Neden uyuşturucu Kullanır?

2005 yılında yapılan bir araştırmada 16 yaşındaki her 100 öğrenciden 6'sının uyuşturucu bağımlısı olduğu tesbit edilmiştir. Bir başka araştırma üç yılda eroin kullanımında %100, ecstasy kullanımında %300 artış olduğunu göstermiştir. 2008 yılındaki olası rakamlarla okullarda her 100 öğrenciden 15’i, her 50 kişilik sınıfta 8 kişi uyuşturucu bağımlısıdır.
Ülkemizde uyuşturucu çok büyük paraların döndüğü bir sektördür ve bu sektörden en fazla payı terör örgütü almakta, bu paralarla Mehmetçiğe kurşun sıkmaktadır. Uyuşturucu yüzünden binlerce genç hayatını mahvetmiş binlerce aile faciası yaşanmış toplumun temeline dinamit konmuştur.

1)-Arkadaş etkeni %51
Önemli yanılgılardan biriside uyuşturucunun sokak satıcılarıyla okul çıkışlarındaki şüpheli görünümlü insanlarca yapıldığıdır oysa uyuşturucuyu ilk teklif eden arkadaştır.Neden arkadaş böyle bir tutum içinde olur sorusunun basit bir cevabı vardır uyuşturucu kullanan kişi uyuşturucuya para yetiştirmekte zorlanır arkadaşının da uyuşturucuya başlaması ve onunda uyuşturucu alması kendi üstündeki maddi yükü azaltır (kimi zamanda arkadaşına uyuşturucuyu satmak için alıştırır) ayrıca yanlış bir şey yaptığının farkında olduğu için yanına yandaş birilerini bularak kendini rahatlatmak ister. Uyuşturucu kullanan kişi uyuşturucunun reklamını ben kullandım kafa yaparsın gibi sözlerle uyuşturucuyu arkadaşına uzatır en kritik noktalardan birisi arkadaşının zaaflarını bilmesidir zaafına göre hareket eder. Arkadaş kandırmasında ne gibi taktikler kullanılır.

*Yağcılık: Sen gidince buranın tadı tuzu kaçar
*Tehdit: Eğer gidersen bir daha yüzüne bakmam
*Yalvarma Acındırma: Ne olur,benim için,hatırım için bir kez,beni kırma
*Israr: Kesinlikle seni bırakmayız
*Ödül vaat etme: Bak bunu yaparsan seni o kızla tanıştırırım.
*Aşağılama: Hadi süt çocuğu sende
Birey güçsüz davranarak kendi kişiliğinden taviz vererek uyuşturucuyu kullanırsa kaybetmeler başlar.
2-)Merak %31

3-)Sorunlarım vardı
Uyuşturucu hiçbir soruna çözüm olmaz sorunları birkaç saat erteler bu ertelemenin sonunda artık uyuşturucu gibi çözümü çok zor bir soruna daha sahip olmuş olur. Gençlerin büyük bir çoğunluğu sorun olarak ailelerini görmektedir.Aileler çocuklarına davranışta daha bilinçli olmalıdırlar.
4-)Farklı olabilme
Üretimle kendini fark ettiremeyenler tüketimle kendilerini fark ettirirler .Üreten bir gençlik için herkes çaba sarfetmelidir. Vakitlerini UMGED gibi sosyal sorumluluk çalışmalarında geçirecek üreten bir gençlik uyuşturucudan uzak duracaktır.
5-)Bir gruba dahil olabilme

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !